2008 yılından beri kendi geliştirdiğim aynı temel strateji üzerine hayatımı planlıyordum. Stratejimi özetleyen paragrafım: “Hedef büyükse adımlara böl. Her adımda yan faydalar sağlamayı hedefle. Eğer son adıma ulaşamazsam en azından tamamladığım adımların yan faydaları başka bir değere beni ulaştırabilir.”

Bu strateji, bana bugün sahip olduğum düzenli asgari gelir ve konforlu sosyal hayatı sağladı. Ancak hala gelecek kaygısını ortadan kaldırmadı ve ana hedefe ulaşabilmiş değilim. Çünkü stratejimin artık zorunlu olarak değişmesi gerekiyor. Zamanın şartları her dönem değişir ama şimdilerde bambaşka bir türe dönüştü.

Hedef için Zaman Tükendi

2008 yılında tek bir hedefim vardı. İmkansız gibi görünen tek hedef. Ama adımlara bölünce ihtimaller oluşmaya başlamıştı. Kendi rotamı daha somut çizebilmiştim.

2020 yılında geldiğimde iki adım birden atıp birkaç yıl içerisinde başarabileceğimi hissetmiştim. Ancak güncel şartlar bu hislerimi boşa çıkarmıştı. Mevcudu korumak ve üzerine eklemek için yerimde saymayı tercih etmek zorunda kaldım. Yine birkaç girişimim oldu ama radikal kararlar alamadım.

2021 yılında artık zamanımın kalmadığını, kalan 2 adımı da tamamlamak için yeterli süremin olmadığını anlamıştım. Altıncı ve yedinci adımlarım için yeni stratejiler gerekiyordu ama zaman yeterli olmayacaktı. Çünkü hedefime ulaşmak için zaman sınırını 2023 Eylül olarak belirlemiştim. Bu keyfi aldığım bir tarih değildi, gerçekten de altıncı adımı tamamlayabilseydim bu blog yazısını yazmaya gerek kalmayacaktı, hep birlikte olacakları seyredecektik.

Geçmiş dönem stratejilerine elveda

2023 yılının bitmesine 6 gün kaldı. Son iki adımın önemi de kalmadı. Yeni planlarım artık bundan sonra neler yapmak istediğimle alakalı olacak. Eskiden kurduğum hayal, beni başarıya ulaştırdı ama hedefe hala iki adımlık uzaktayım ve hedefinde süresi geçti.

Şimdi hedefimden vazgeçmek yerine, yöntem değiştirme zamanı geldi. Artık adımlar yok. Artık süre sınırı da yok. Evet, 2023 Eylül ayında tüm adımları başarmış olsaydım erken yaşta emekli olabilecektim ve hedefimi gerçekleştirdiğim için hayattaki isteklerimi tamamlamış olacaktım. Ama gerçekleşmedi. Sebebi, mücadele etmemem değil. Sebebi, içerisinde bulunduğum sistemin talep ettiği asgari şartları sağlayamamış olmamdır.

Şimdi yepyeni bir strateji belirleyerek iki konuya odaklandım: sağlık ve bilgi. Bu ikisine odaklı olarak en kısa sürede sistemin asgari şartlarını sağlamaya çalışacağım. Bedensel sağlığımı maksimuma çıkarmaya ve nitelik göstergesi bilgileri edinmeye için çalışacağım.

Peki nasıl? Ama öncesinden çalışma süremin artışından bahsetmek istiyorum. 8 ay önce kendime evime yerleştim. Tek başıma yaşıyorum. Evden çalışma süremi, projelerime odaklanma süremi arttırdım. Video oyunları, iş çıkışı etkinlikleri, kurslar vb. aktiviteleri tamamen bıraktım. Sadece iş odaklı günler geçirdim. Şimdi iş süresini olması gereken zamana getirip, sosyal zaman adını verdiğim saatlik dilimlerime verimli etkinlikler eklemeye çalışacağım.

Sağlık konusunda da elektronik tartının verdiği bilgileri referans alıyorum. Biyolojik yaşım, olması gereken yaşımdan 13 yıl fazla görünüyor. Benim görünmesini istediğim yaş ise 6 yıl önceki halim. 2024 yılında, 24 yaşımda gibi görünmek için her gün 24.000 adım atmayı hedefliyorum. Çünkü 9 yıl önceki kiloma döndüm. En son o zamanlarda 90+ kiloya ulaşmıştım. Tekrar 80- düşmek için ciddi disipline ihtiyacım var. Kilo haricinde, dermatolojik konularda da ertelenmiş bazı sorunlarımı da bu yıl çözeceğim. Diğer kronik hastalıklarımın dönemsel etkilerini de neredeyse yokmuş gibi geçirebiliyorum. Yeni hastalıklar çıkana kadar sağlık konusunda hedeflerim neredeyse tamam gibi.

Bilgi konusunda da asıl odak noktam bilginin kullanımı. Çünkü gereksiz birçok bilgi ile beynimi, çalışma alanlarımı doldurdum. Bunların hiçbir faydası yok. Bunlardan kurtulmanın tek yolu; ihtiyacım olan bilgileri, bu bilgilerin üzerine yazmak. Yani yeni bir model geliştirerek hedefime ulaşmak için gereken yetkinlikleri sağlayacak bilgileri hızlı öğrenmeli ve etkin kullanabilmeliyim.

Web yazılım, mobil yazılım, oyun geliştirmeyi, mevcutta bana pasif gelir bile kazandırmayan tüm projelerimi bıraktım. Yeni müzik albümü bile yapmıyorum. Tek odağım sosyal medyada yaptıklarımı anlatmak ve dil öğrenmek olacak. Sadece yeni bir dil öğrenmekte değil. “Polyglot” yani “Çokdilli” olmak istiyorum. Ana dilim Türkçe. Öğrenmek istediğim diller ve şu an “24.12.2023” mevcut dil seviyem şu şekilde:

Türkçe – Ana Dil, İngilizce – B1, Almanca – A2, Rusça – A2, Fransızca – A1, İspanyolca – A1, Arapça – A1

Beni daha önce tanımıyor ve ilk kez bu yazı ile tanıyorsanız evet, inanması güç olabilir. Ancak tanıyanlardansanız bunu da yapacağımı tahmin edebilirsiniz. Çünkü bir adım atıyorsam mecburumdur. Bu adımı da atmak zorundayım.

Son Strateji

Evet, 2008 yılında kurguladığım 7 adımdan oluşan ve beni ana hedefime ulaştıracak stratejiyi, belirlemek zorunda kaldığım zaman sınırım 2023 Eylül ayına kadar tamamlayamadığım için, yeni 2 stratejiyi uygulamaya mecbur kaldım. Farklı yöntemler olamaz mı? Maalesef hayır.

2008 yılında hedef belirlerken hiçbir maddi aracım ve nitelikli bilgim yoktu. Hepsini edinmem on yıllar aldı. Şimdi, hepsine sahibim ve bu kez neyi, nasıl yapmam gerektiğini iyi biliyorum. 2024 yılının bahar sezonu ortasında sağlık hedeflerimin tümünü tamamlamış, öğrendiğim dillerin tümünü ana dil seviyesinde konuşabilir ancak B1 seviyesinde yazabilir durumda olacağım. Sonraki yıllarda sağlığımı daha az disiplinle kontrol altında tutabilir, dillerin birkaçını unutabilirim ama o zamana kadar hedefime dolaylı yoldan ulaşmış olacak ve artık tüm sürecimi sizlerle paylaşıp anlatmayı planladığım tüm hikayemi sonlandırabileceğim.