Bir projedeki her şeyi; kurguları, tasarımı, baştan sona tüm aşamaları tek başıma yapmaya alıştım. Artık sayarken sırasını, ismini unuttuğum birçok projem geride kaldı. Hepsinde de yeni deneyimlerin üzerine tecrübeler ekleyerek yalnız olarak ilerledim. Mecburen yalnız gelişen bu çalışma süreci bir alışkanlık halini alsa da ortak çalışmalarda bir sorun yaşamıyorum.

Ortak projeler çok nadir gerçekleştiği genelde bireysel geliştirdiğim projeler çok fazla oluyor. Bu durum, şu an olduğu gibi bir proje ortasında gecenin 02:08’de kod yazarken, AR-GE yaparken farklı düşüncelere ulaşılmasına neden oluyor. Sürekli mantık kullanarak geçirdiğim saatler sonrası belki de beynim kısa bir dinlenme için duygusal tarafımı aktif ediyor. Duygusal düşünler ağır basınca hızım düşüyor. Yavaşladığımı fark edip ertelediğim diğer önemli işlere devam ediyorum.

Evet, şartlar zorladığı birçok açıdan zorladığı için ne kadar mantıksal plan yapsam da şu an ki durumu değiştiremiyorum. Bunun gerçekleşmeyeceğini bilsem de biraz yardım almak iyi olurdu. Bu düşünce döngüsünde olduğumun farkındayım, o sebepten dinlenmek için yazmaya devam ediyorum.

Şartlar o kadar çok kötü ki, sadece birkaç sene önce kötü diye nitelendirdiğim zamanlar daha iyiymiş gibi gelmeye başladı. Her ne kadar şartların günden güne kötüye gideceğini bilsem de psikoloji kabullenmek istemiyor ama bu psikolojiyi motivasyon için kullanıyorum. Durduğum zaman beni harekete geçirmesi için kullanıyorum. Daha önceleri, 8-9 yıl önce kadar daha da kötü geçen günleri motivasyon alırdım. Genel düşününce eski zamana göre çok fazla imkanımız var ama yine istenen refah uzakta. Zıt kutuplu mıknatıslar gibi. Mıknatıslar büyüse de, çekim şartları daha iyi olsa da uzaklık hep sabit.

Nasıl bir döngüdür bilemiyorum ama umuyorum ki bu ilk ve son tekrar olacak. Yine bilgisayarın fanı ses yapıyor, yine oturduğum sandalye rahatsız, yine belirsiz bir üç ay var önümde ancak başka zamanım kalmadı.

11-12 yaşlarımda tecrübesizken gözlem yeteneklerim ile geliştirdiğim gelecek planlarım yirmili yaşların başında beni istediğim hedefe ulaştırmayı başarmıştı. Gençliğimin başında, güncel şartların ve tecrübelerin verisiyle yaptığım güncel planlarda beni iki yıl içerisinde başarıya ulaştıracaktır.

18 saat sonra sınav var, 15 saat sonra proje takibi var, 6 saat sonra uyanmam lazım, 1 saat sonra uyumam gerekiyor, hemen fanı tamir etmeliyim gece çok ses yapıyor.

Çalışmaya devam.