Kırmızı, kıpkırmızı perdeler hafif esen rüzgarda sallanırken, büyük sahnenin tam ortasında bir adam yatıyordu. Belki de biraz sonra olacaklar onun hayalgücüydü.

Kırmızı, kıpkırmızı perdeler hafif esen rüzgarda sallanırken, büyük sahnenin tam ortasında bir adam yatıyordu. Belki de biraz sonra olacaklar onun hayalgücüydü.

Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununu soğuk bir akşamda UNIQ HALL sahnesinde ikinci sıradan izledim. Oyunu seyircinin anlayabileceği şekilde sahneye koymak zor. Eğer mantık arayan seyircilere hitap edilirse kurgusal geçişlerin çok iyi olması ve bir mantık düzleminde gitmesi gerekir. Mucizevi olaylara, sıradışı olay inandırılmak istenirse işte o zamanda görsel zenginliğin aşırı bir sadelikte kullanılması gerekir. Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununu o akşam Shakespeare izleseydi “Tam da kurguladığım düş bu!” derdi. Hem mantıyı hemde duyguyu doyuran, yer yer hicveden, modernize edilmiş kimi diyalogları ile alışılmışın dışında ama yılları sonra hala akılda kalabilen bir oyundu.

Büyük oyunculara sahip kadro, iyi sahne tasarımı, yönetmen ve yardımcı ekibi ile kurguyu çok güçlü isteyen bir oyunda birleşince mükemmel bir gece ortaya çıktı.

İlk giriş kısa süren bir sakinlikle başladı ve sonradan tempo hızlandı. Bu süreç içerisinde seyirciler ne olduğunu anlamaya çalışırken oyun birden yön değiştirmeye başladı ve biz ne zaman gerçekten rüya geçtik anlamadık. Belki de rüya oyun ile birlikte başlamıştı.

-Spoiler- Bazı diyaloglardan ders çıkarmak gerekiyordu. Adam oyunun başından beri “Aslanı da ben oynayım. Onu da ben oynayım. Evet ben çok iyi aslan oynarım.” dedi ama sahnenin sonunda eşeği oynadı. -Spoiler-

İkili sahnelerden bazıları çok uzun sürdü. Burada bir an, bir şeyler olacak ve oyun değişecek diye bekler sahneler bitti. Aynı tonda ve yavaş akan sahneler seyiriciyi bazen oyuna bağlarken bazende oyundan soğutuyordu.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, izlemeniz gereken oyunlardan.

Hakkında

Bilgi

Bir Yaz Gecesi Rüyası, Shakespeare’in gülen yüzüdür. Aşkı ve rüyaları o kadar güzel bir araya getirir ki bir süre sonra seyirci sihirli bir kutunun içinde, rüyada olduğunu düşünmeye başlar. Tıpkı Dokumacı Nick Bottom’ın oyunun sonunda söylediği gibi; “Öyle garip bir düş gördüm ki, insanın aklı havsalası almaz. Böyle bir düşü anlatmaya çalışmak eşeklikten başka bir şey olamaz”Süre

Tek perde; 2 saat 15 dak.

Salon

UNIQ Entertains

İzlediğim Tarih:

22.10.2017 – 21:00

Oynayanlar

Sezai Aydın

Levent Üzümcü

Neslihan Yeldan

Arda Aydın

Özgün Akaçca

Pınar Tuncegil

İlham Erdoğan

Ali Bal

Sena Yıldız

Canberk Gültekin

Ayşen Baransel

Sertan Müsellim

Furkan Öncü

Anıl Altınöz

Mustafa Polat

Gürkan Başbuğ

Şaziye Özlem Turan

Dilek Ünal

Süleyman DemirkolOrijinal Adı:

A Midsummer Night’s DreamYazan:

William ShakespeareÇeviren:

Özdemir NutkuYöneten:

Aleksandar PopovskiYapımcı:

Arda Aydın – Biraderler YapımYardımcı Uygulayıcı Yapımcı:

Oğuzalp KutluSahne Ve Işık Tasarımı:

Sven JonkeKostüm:

Jelena ProkovicMüzik:

Kiril Dzajkovski

Buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.