Herhangi bir zorunluluk olmadan kişisel tercih ile eğitime katılmak, toplumsal bilincimiz olmalıdır. Hafta sonu Kızılay tarafından verilen ilk yardım kursuna katıldım. Kurs sürecinde eğitimin gerekliliğini daha iyi anladım.

2019 yıl sonuna kadar birçok alanda çeşitli kurslara katıldım. COVID-19 döneminde haliyle “Alınacak Eğitimler” listeme ara vermiştim. Şimdi kaldığım yerden devam ediyorum. Sabah 9, akşam 5 saatlerinde iki gün süren kursta uygulamalı olarak eğitim aldım. Bu ay içerisinde gerçekleştirilecek yazılı test ve uygulama sınavlarında başarılı olursam sertifika ve sağlık kartı alacağım.

İşin sistematiğini, kuralına uygun olarak uzmanından öğrenmek adına özellikle Kızılay tarafından verilen kursları araştırıyordum. 15 temel konu üzerine oluşturulmuş müfredat gayet iyiydi. İki gün içerisinde süren yoğun eğitimler süreç içerisinde zaman zaman yavaş ve yorucu gelse de, ikinci günün sonunda çabuk geçtiğini hissettiriyor ve tabi ki bir farkla; artık eskisine göre acil durumlar için daha bilinçliyim.

Ani gelişen bir yazılım, sunucu, makina sorununda ne yapmam gerektiğini biliyordum ama bir insan ilk yardıma ihtiyaç duyduğunda ne yapılması gerektiğini bilmiyordum.

Deprem olduktan sonra deprem tatbikatına önem vermeye başlıyoruz.

Kaza v.b sorunlar yaşamadan önce herkesin ilk yardım öğrenmesi önemli.

https://www.linkedin.com/embed/feed/update/urn:li:share:6862693601541935104

Etiketler:

, ,