Tüm oyuncular hem müzik aleti çaldı hemde oyununu oynadı. Müzik, efekt, çok fonksiyonlu dekor ve kundakçı.

Merhaba.

Her oyun başında detayları incelerken oyuna odaklanmam zor oluyor. Dekorsuz bir sahneyi incelerken bile gerçeklik algımdan kurtulup oyunun içerisine dahil olamıyor. En az 5-10 dakikaya ihtiyacım oluyor. Kundakçı bu durumun dışında kaldı.

 Perde açılmadan önce başlayan müzik olacakların habercisi. Ancak oyunda canlı müzik var. Perde açıldıkça mzüik aletlerini çalan oyuncuları karaltılar arasından görüyorsunuz. Tabi bu arada -Spoiler- herkesi şaşırttı.

Spoiler yapmadan anlatmak zor. Detaylara girmeyeceğim. İki perdelik oyun hakkında özetle; sahnede tek bir dekor var. Her diyalogta farklı amaçlarla kullanıldı. Geçişler hayalgücünüze kalsa bile oyunun akıcılığı sizi bağlıyor. Bazen seyirci ile olan birebir etkileşim bile absürt gelmeyecektir. Oyun hakkında bilgilerle yazıyı zenginleştireyim.

Hakkında

Bilgi

Sene M.Ö. 356… Pazarcı Herostratos dünya harikası Artemis Tapınağı’nı yakar. Peki neden? Oyun mu? Kumpas mı? Komplo mu? Şöhret aşkı mı? Peki kutsal Artemis Tapınağı’nın kundaklanması, efendiler ve ezilenler dünyasında nasıl bir yangına neden oldu? Kundakçı Herostratos bir terörist mi yoksa kahraman mı?Süre

2 perde; ara ile birlikte 140 dak.Salon

Oyun Atölyesiİzlediğim Tarih:

28.10.2017 – 20:30

Oynayanlar

Herostratos:

Tuna KırlıKleon:

Devrim Özder AkınTissafernes:

Muharrem ÖzcanKlementina:

Tuğba Çom MakarKlementina:

Tuğçe KaraoğlanErita:

Gözde KırgızKrisippos:

Timuçin BaşgülGardiyan:

Sedat BilenlerKentli-1. Tarihçi:

Kerem ArslanoğluKentli-2. Tarihçi:

Mithat Ozan KürenKentli-3. Tarihçi:

Serkan IlgazYönetmen Asistanı:

Melih PamukçuYönetmen Asistanı:

Kader KaradenizOyun Fotoğrafları:

Emre MollaoğluSahne Tasarımı Asistanı:

Pınar DemirOrijinal Adı:

Forget Herostratus!Yazan:

Grigory GorinÇeviren:

Haluk BilginerYöneten:

Muharrem ÖzcanSahne Tasarımı:

Özlem KarabayMüzik:

Çağrı BeklenIşık Tasarımı:

Ayşe Sedef AyterBeden Çalışması:

Rüya BüyüktopçuoğluAfiş Tasarımı:

Ethem Onur BilgiçBuradan prova notları okuyabilirsiniz.

Ben oyunculuğu, kurguyu, müzikleri, sahne tasarımını beğendim. 2 yıl üzerinden geçmiş olsa da sanki dün izlemişim gibi aklımda.

Önceki tiyatro yazımda Oyun Atölyesi hakkında görüşmelerimi, ilk karşılaşmamı anlatmıştım. Şimdi yenilenmiş olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Kendilerini ilk kez izlediğim oyuncularda vardı, daha önce birçok oyununu izlediklerimde. Eğlenceli ve ara sıra güldüren bir oyundu. Zaman zaman hangi taraftan yana olmak konusunda seyirciyi düşündürdü. Kurallara sonuna kadar uyanlar ile kendine göre kural yazanların aynı teraziden geçtiği bir dönemde ya herkes kendince haklı yada herkes haksız. Bu oyuna tekrar gidilir.