Eğer dijital sistemde yazılım dilinde üretimler yapıyorsanız mevcut bilgileriniz asla yeterli olmaz. Eğitimi bırakmamalısınız. Sektörde çalıştığınız sürece güncel gelişmeleri takip etmeli, öğrenmeye devam etmelisiniz. Öğrenmenin sonunda bir projede bilgilerinizi kullanırsanız tecrübe edinme sürecine geçersiniz.

Uzun yıllar Web Geliştirme ve Grafik Tasarım Uzmanı unvanı ile ajanslarda, orta ve büyük ölçekli şirketlerde çalıştım. Zaman zaman tasarım, bazen sadece back end projelerinde çalıştım. Sadece mevcut sistem üzerinden geliştirme yapmanın da ötesinde mevcut sistemi de geliştirmeyi hedefledim. Bu hedef doğrultusunda; web site kurulumu, geliştirme, karma otomasyon sistemleri geliştirme süreçlerimi sürdürürken bir yandan da sunucu kurulumu, yapılandırma, cloud ve alternatif sunucu sistemleri üzerine kendimi geliştirmeye çalıştım.

Uçtan uca bir web site kurulumunu tek başıma yapabiliyor olmak, uzun yıllar ayakta kalacak bir sistem için yeterli değildir, eğer güvenliğiniz iyi değilse.

İstediğiniz kadar güvenlik duvarı, çift katmanlar, antivirüsler kullanın mutlaka sistem bir yöntem ile atlanabilecektir. Olasılıkların sonu olmadığı için bilinen tehditlere karşı güçlü, ani gelişecek yeni bilinmeyen tehditlere karşı hazırlıklı olmak önemlidir. Müfredatta yer alan birçok konuyu bilsem de kapsamlı bir eğitim çok önemliydi. Şimdi 96 saatlik siber güvenlik eğitimime başladım. Bitirmek için kendime 30 gün süre verdim ve eğitimi bitirdikten sonra bir proje uydurarak testler yapacağım ve tecrübe edineceğim. Kendi sistemlerimi daha da güvenilir yapmam için bu eğitim çok faydalı olacak.

Bitti mi, tabi ki hayır. Kriptografik kodlamayı merak ediyorum. Onu da öğrendikten sonra on yıllardır planladığım asıl projeyi kodlamaya başlayabilirim. Kim bilir, belki başarırım 🙂