Eğitim. Çocukluktan olgunluk evresine kadar geçen süreçte çok önemlidir. Kötü bir temel eğitim alırsanız, orta seviye üstü gelir kazanan mesleklerden birine sahip olmanız zorlaşır. Gençlik yıllarında bu kötü temel eğitimin getirdiği dezavantajları düzeltmek zorunda kalırsınız.

Merhaba.
Eğitim. Çocukluktan olgunluk evresine kadar geçen süreçte çok önemlidir. Kötü bir temel eğitim alırsanız, orta seviye üstü gelir kazanan mesleklerden birine sahip olmanız zorlaşır. Gençlik yıllarında bu kötü temel eğitimin getirdiği dezavantajları düzeltmek zorunda kalırsınız.

Eğitimin amacı da çok önemlidir. Kişisel çıkarlar uğruna dayatılmış ideolojiler, manipülatif yollarla eğitilen kişilere aktarılabilir. Zorunlu yada kişisel tercihler ile alınan eğitimler hep aynı nokta da kesişir. Bilgiyi aktaran kişinin veya materyalin, bilgisinin sınırları kadar aktarılanı alırsınız ancak bunu yorumladığınız kadarını bilincinize yazarsınız.

“Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir.” – Nelson Mandela

Şahsen sayısal dersler bakımından kötü bir temel eğitim aldım. Sonucunda sözel derslerde daha başarılı olmam beklenirdi. Garip olan şu ki matematikten çok kötü notlar alıp, fen derslerinden yüksek notlar alıyordum. Sözel derslerde de notlarım, fen dersleri gibi yüksekti. Resim, iş eğitimi (o zamanların proje üretim dersi) derslerinde gerçekten de görenleri şaşırtan işler ortaya koyuyordum.

Peki sonuçta neler oldu? Temel eğitim sürecinde aldığım notlara göre yeteneğim olan alana yönlendirilmedim. Çünkü böyle bir eğitim sistemimiz yoktu. Hatta kötü sonuçlar aldığım matematik derslerinden de ben suçlanıyordum. Yeteri kadar çalışmadığım söyleniyordu. Ama kimse neden matematik kötü sonuçlar aldığımı, fen derslerin yüksek aldığımı bu garip durumu sorgulamıyordu. Bunların yanında görsel sanatlarda yaratıcılık belirtisi olan resim ve iş eğitimi derslerinde yardım ve eğitim almadan çizdiğim resimler, ürettiğim nesneler, kurguladığım projeler kimse için bir anlam ifade etmiyordu. Çünkü bana eğitim verenler de bu alanda eğitilmemişti.

Lise hatta üniversite yıllarıma kadar kötü matematik temeli peşimi bırakmadı ve yeteneklerim doğrultusunda da eğitim görmediğim, yönlendirilmediğim için sonu belli olmayan bir alanda ilerledim. Herkes gibi zorunlu eğitimin final noktasında, üniversite sınavında “Herhangi bir yer kazanayım da, açıkta kalmayayım.” düşüncesine kapılmıştım. Mutsuz olduğum eğitimler almış, mutsuz olacak bir meslek alanında ilerleyecektim. Meslek hayatına adım atmadan önceki son durak üniversitede de aldığım eğitimlerin değeri olamayacaktı. Sektörde niteliksiz sayılacaktım. Üniversiteli işsizler arasında olacaktım.

Bir ülkede; mutsuz, geleceğinden kuşku duyan insanlar yetiştirmek istiyorsanız o ülkenin eğitim sistemini benim yaşadığım düzende sürdürmeniz yeterlidir. İster yöneticileri suçlayıp, ister dış ülkelerin dayatması diyin. Sonuçta bugün yaşadıklarımıza bir etkisi olmayacak, eğer sistemin dayattığı eğitimi reddedip kişisel tercihlerinizle eğitimler alıp kendinizi yetiştirmezseniz.

Üniversite yıllarında duyduğum iki negatif, moral bozucu ve herkesin dilinde olan söz: “Kimse sevdiği işte çalışmıyor.” ve “Bir tanıdığı sayesinde işe başladı.” Tüm bu anlayışlara direnç gösterip sevdiğim işte çalışmak ve kimseye taviz vermeden, hak etmediğim halde fayda talep etmeden kendi başıma iş bularak bugünlere ulaşmak gerçekten çok ama çok zordu. Zor olan kısmı bunları başarmak değildi. Zor olan, süreki inandığın yolda aynı azimle yürümekti. Çünkü o süreç içerisinde, ilerlediğine dair kesin bir ibare göremezsin. Herkes olumsuz fikirleriyle seni vazgeçirmeye, alışılmışın dışında ilerlediğin için hakkında kötü senaryolar çizmeye devam edecektir. Ayrıca onları da suçlamayazsın. Çünkü sadece sen farkındalık seviyesine ulaşmışsındır.

Endüstri 4.0 ürünlerini üretmek istiyor muyuz? IOT teknolojilerini geliştiren olmak istiyor muyuz? Web 4.0 standartlarında söz sahibi olmak istiyor muyuz? Uzaya kendi teknolojimizi geliştirip gitmek istiyor muyuz? Eğitimi sisteminizi değiştirin.