Her şeyin en başında bir plana ihtiyacım vardı. Planımı hayalimin merkezinde kurguladım. Kurgu sürecinde planımın gerçekleşmesi için hedeflere bölünmesi gerektiğini fark ettim. 7 adımlık bir sürece başladım.

0/7 – 2008 Farkındalık.
Ben, ne istiyorum? Ne istediğimi buldum. Peki, nasıl gerçekleştirebilirim? Nasıl sonuçlanacak ve nereden başlamalıyım, bilmiyorum, bir plana ihtiyacım var. Eğer başarısız olursam en azından sevdiğim işi yaparak yaşamımı sürdürebilirim. Neden – sonuç ilişkisi kurup sorgulamalıyım. Yeteneklerimi, isteklerim doğrultusunda nasıl kullanabilirim? Aşamalara bölmeli, adım adım çalışmalıyım. Hayalim için adımlar atarken hayatıma olumlu katkı sağlayacak şekilde kendimi geliştirmeliyim. Son adıma ulaştığımda tüm temel birikimleri sağlamış olmam gerekiyor.
Hatta kendime özlü söz buldum, şimdi söylemek için çok erken: “Bugün gerçekleşenler, bir zamanlar hayal ediliyordu.”

1/7 – 2011 En az bir Akademik Eğitim al.
Akademik eğitim alarak; sözel alanda dil yapımı ve iletişim bilgimi geliştirmeliyim, sayısal alanda ise temel eğitimde aldığım kötü sayısal altyapımı düzeltmeliyim. Yazılım alanında henüz akademik eğitim alamadığıma göre dışarıdan araştırma yaparak bu sorunu çözmeliyim.

2/7 – 2013 Temel yazılım bilgisine ulaş.
Web alanında üretim yapmalı, dijital alanda hem iletişim bilgimi hem de web bilgimi birleştirmeliyim. Bunun öncesinde tüm temel bilgileri edinmeliyim.

3/7 – 2016 Bilgi ve birikimi tescillendir. Üretim yap.
Temel bilgilerin birçoğuna ulaştım. Üretimler yaparak bilgimi bir faydaya dönüştürmeliyim. Tüm akademik ve bireysel eğitimleri kullanarak bunu gerçekleştireceğim.
Artık bulduğum özlü sözümü söyleyebilirim ama devamına ek yapmak gerekiyor gibi: “Bugün gerçekleşenler, bir zamanlar hayal ediliyordu. Her hayalin gerçekleşme ihtimali vardır. Bu ihtimal, çalışmanıza ve inancınıza bağlıdır.”

4/7 – 2017 Web Yazılım alanında iyi bir kariyer sahibi ol.
20-30 yaş arasında dijital alanlarda çalış, tamamen yazılım alanına odaklan. Kariyer planı sürecince tüm çalışmalarında en iyi üretimi ve hizmeti gerçekleştir. Mümkünse ödüller al, tüm projelerini belgelendir. Aynı zamanda alanında sürekli kendini eğit ve akademik eğitimlere devam et. 10 yıl olmuş olacaktır. Çok zorlu günler geçecektir. Şartlar her zaman zor olacaktır.
Hayalimin son adımına ulaşamazsam eğer şimdiden çok şey kazandım. “Hayalim için adımlar atarken hayatıma olumlu katkı sağlayacak şekilde kendimi geliştirmeliyim. – 2008”

5/7 – 2020 Küresel ürün ve hizmetler sağla, yeni mezunlara yardımcı ol.
Her şey yolunda giderse yurtdışından şirketler ile iletişime geç veya kendi şirketini kur. Üretimlerini uluslararası ürün ve hizmetlere dönüştür. Her adım bir öncekinden daha zor olacak ve istatistikte gerçekleşme yüzdesi çok düşük çıkacaktır. Artık desteğe ihtiyaç olacak. Çok fazla yazılımcı gerekiyor. Yeni mezunları, stajyerleri eğit. Bu sorumluluk, hem kötü günler geçirerek başarıya ulaşan birinin toplumsal ödevidir hem de başarıyı yaymak ve kalıcılaştırmak için ihtiyaçtır.
“…Çünkü zor yolları başkaları bize kolaylaştırmadığı için bu kadar yorulduk. Sen de başkalarına yardımcı ol ki hep beraber hızlı ilerleyelim.”
6.adıma geçmek için sadece birkaç yılın kaldı. Artık tek rakip, zaman. 2022 sonuna kadar başarı gelmezse planlarını sonlandır. Bugüne kadar yaptıkların önemli. En azından keşke demeyeceksin. Denedin.

6/7 – 2024 Strateji değiştir – Polyglot ol, sağlık sorunlarını çöz, küresel bağlantılar sağla.
24.12.2023 // Dünya 2008 yılından beri çok değişti. Bu beklenen bir durumda ama hedefe ulaşmak için planladığım süre 2023 Eylül ayında sona erdi ve ben son iki adımı tamamlayamadım. Yeni strateji olarak adımlar ve zaman sınırı yok. Ancak ana hedef biçim değiştirse bile hala aynı. Bu sebepten iki yeni odak noktası belirledim. Bu iki yeni odak noktaları beni dolaylı yoldan hedefime ulaştıracaktır. 2008 yılında hedef belirlerken hiçbir maddi aracım ve nitelikli bilgim yoktu. Hepsini edinmem on yıllar aldı. Şimdi, hepsine sahibim ve bu kez neyi, nasıl yapmam gerektiğini iyi biliyorum. 2024 yılının bahar sezonu ortasında sağlık hedeflerimin tümünü tamamlamış, öğrendiğim dillerin tümünü ana dil seviyesinde konuşabilir ancak B1 seviyesinde yazabilir durumda olacağım. Sonraki yıllarda sağlığımı daha az disiplinle kontrol altında tutabilir, dillerin birkaçını unutabilirim ama o zamana kadar hedefime dolaylı yoldan ulaşmış olacağım.

7/7 – Final Önceki adımı tamamladıktan sonra açıklayacağım.