2000-2006
1.Dönem – Deneyim

Bilgisayarın ilk keşfi (2000) – 1-2 saatlik inceleme sonrası okulda verilen bilgisayar derslerine kadar bilgisayar ile karşılaşmadım. Okuldaki bilgisayar eğitimi derslerine iki yıl vardı.

İlkokul 4.sınıf bilgisayar dersleri (2002-2004) – Win98 de uzmanlaşmak, M.0ffice 2000 de harikalar yaratmak.

İlk kişisel bilgisayar (2006) – İnternet yok, şu an ki yazılımlar yok, bir-iki basit oyun dışında bilgisayarda sadece M.Office programları var. Boş durmadım; keşfettim, Power Point kullanarak animasyon film bile yaptım.

2007-2013
2.Dönem – Tecrübe

İnternete kısıtlı erişim (2007) – İnternet var kısıtlı, yeni yazılımları keşfediyorum, saatler harcayarak eğitim almadan kendimce yazılım geliştirme temalı forum sitelerinden bilgi topluyorum.

Bilgisayarda hazırlanan projeden ilk kez gelir elde etmek. (2008) – 🙂

Modelleme yazılımlarının keşfi (2008) – Adobe içeriklerinin keşfi, 3D animasyon, flash animasyon programlarını keşfetmek.

Web site denemeleri (2008) – İnternet erişimi artık daha iyi. ilk web site (kargo için), flash tema, HTML keşfi. Html yapısını iyi anlamak için, tek bir hatanızda tamamen çöken blogger alt yapısını kullanıyordum. (Kendi geliştirdiğim bir teoriydi. Rehberim, yönlendirenim olmadığı için bu uzun ama iyi öğreten yolu keşfetmiştim.)

Web site denemeleri (2011) – Üniversite, derslerden vakit kaldıkça web site fikirlerini hayata geçirme çabaları.

HTML (2013) – İlk kişisel web site. Hayallere ilk adım.

Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Premiere (2013) – Baştan sona grafik çalışmaları.

2013 Temmuz ayında ilk dijital tasarım sitesini kurdum. 2016 yılı sonuna kadar birçok alanda geliştirdim, yeni web siteleri açtım.

2014-2016
3.Dönem – Olgunlaşma

PHP, HTML, java, eclipse (2014) – Yabancı kodlama siteleri, yardımcı kod araçları, kaynak arşivi tamam. Android için merak var ama vakit yok.

After Effect, 3D Max (2014) (dijital tasarım, modelleme) kurs almadan, kendi araştırmalarımla öğrendim.

2015 yılında UNITY (Mobil Oyun Geliştirme Amaçlı) kurs almadan, kendi araştırmalarımla öğrendim.

2015 yılında Türkiye’nin ilk ve tek kişiye özel dijital flipbook tasarım hizmeti web sitesini kurdum, hizmetini geliştirdim.

2015 yılında UNREAL ENGINE (PC Oyun Geliştirme Amaçlı) kurs almadan, kendi araştırmalarımla öğrendim.

PHP, MYSQL, Android Studio, Unity (2015) – PHP geniş kaynak oluşturmak, mysql ve türevlerini iyi ezberlemek, Android Studio’ya biraz daha alışmak. Unity’de ilk oyun! Ancak yayınlamadım.

UE4 Mobil Oyun (2016) – Google Play de ilk yayınlanan oyunum!

Rise of The Tomb Raider Türkçe Çevirisi (2016) – Bireysel olarak %75, çeşitli destek verenler ile %90 oranında PC platformu için iki farklı Türkçe çeviri yaması yayınladım.

2017-2018
4.Dönem – Hazırlık

Web tabanlı otomasyonlar (2017) – Platformlar arası tamamen uyumlu, anlık, güvenilir ve kendini belirli periyotlarla yedekleyen, kendi güvenliğini test eden, kendi içerisinde muhasebe, istatistik, raporlama, kapalı sosyal ağ barındıran otomosyon sistemi hazırladım.

Sorunsuz Android Uygulama Üretimi (2017) – Artık saatler içerisinde sıfırdan uygulama hazırlayabiliyor, mobil ödeme veya reklam sistemini uygulamaya entegre ederek gelir elde edebiliyorum.

2017 yılında Xcode Apple Developer (IOS Uygulama Geliştirme Amaçlı) kurs almadan, kendi araştırmalarımla öğrendim.

İlk Apple Uygulama (2017) – Bir hayalim daha gerçek oldu. Artık Apple Developer oldum. Hatta hesabım açıldıktan iki hafta sonra; windows 10 sisteminde sanal sürücü olarak OSX10.12 kurup Xcode ile chat programı hazırladım ve yayınladım. Android de yayınladığım uygulama artık IOS platformunda da var. Herkes anonim chat yapabilsin diye 😉

Hacivat Game (2017) – İki yıldır senaryosunu kafamda kurduğum ancak gerekli bilgi ve imkana o zamanlar sahip olmadığımı düşündüğüm için bugüne kadar kendimi geliştirmek adına beklettiğim, 12 Dil destekli, ileri seviye optimizasyon seçenekli, hikaye modu, multiplayer destekli IOS ve ANDROID platfromlarında yayınlayacağım mobil oyun. (Yayınlandı – 2020’de şirket bünyesine geçti.)

PDO (2017) – Artık tam manasıyla PHP PDO sistemine geçiş yaptım.

Sıfırdan Web Sitesi (2017) – PSD formatında web site tasarımı sonrası CSS HTML kodlarını hazırlayıp, PHP ile datadan veri çekerek, admin paneli dahil sıfırdan bir web sitesini eksiksiz olarak hazırlayabiliyorum.

UDEMY UE4 Kursu (2017) – Udemy Türkiye Temsilcisinden gelen teklif sonrası, Unreal Engine oyun motoruyla ilgili tüm bilgi, birikim, tecrübe ve özel yazdığım kodları/şablonları herkesle paylaşmaya başladım.

2018>>>
5.Dönem – Üretim

2018 yılında forum adresi yayınladım. forum adresinde, herkesin sınırsızca dijital içeriklerini sunabileceği bir platform olması amacıyla belirli kategorilerde üyelerin içerik paylaşımına izin verilir.

LARAVEL (2018) – Artık tam manasıyla PHP LARAVEL Framework hakkında bilgi sahibiyim.

AMP (2018) – AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfa sistemi hakkında, amp Türkiye’de duyulmadan önce araştırmalar yapmaya başladım, müşteriler için özgün ve wordpress olarak amp tasarımlar yaptım. AMP Web Tasarım konusundaki tecrübelerimi ve sektörde yeni gelişmeleri web adresimde herkesle paylaşıyorum.

Yeni NightCall (2018) – İlk kez bir mobil uygulamam 15.000 kullanıcıya ulaştı. Android ve Ios tabanlı NightCall ile kullanıcılar yapılan görsel içerik paylaşımı üzerinden birbirleriyle iletişime geçebiliyor. En çok indirme birincisi ise Hindistan. Toplam indirme 2019 Ekim’de 70.000+ (2020’de şirket bünyesine geçti.)

ASPX (2018) – Çalıştığım kurumun web siteleri için ilk kez aspx web sitesi hazırladım. Yıl sonuna kadar ASP konusunda tam hakimiyet için çalışacağım.

İngilizce UDEMY UE4 Kursu (2018) – Udemy sisteminde ikinci kez Unreal Engine ile oyun geliştirme kursu yayınladım. Yeni kursu baştan sonra İngilizce anlattım. Kursta azda olsa Türkçe kelimeler kullandım. Dünyanın dört bir yanından insanların Türkçe kelimelere aşina olmasını sağladım. Örnek olarak; yön kelimeleri, günlük kelimeler, oyun içi menü kelimeleri gibi. Basit ama az tekrar ile izleyiciyi sıkmadan anlattım. İngilizce – Türkçe karşılıklarını vererek ve birkaç kez cümle aralarında kullanarak kelimeleri öğrenmelerini sağladım. (Evet bir fayda olmayabilir. Ancak bunu Github hesabımda kodlarımı paylaşırken de yapıyorum.) (2020’de şirket bünyesine geçti.)

Holigan – Bölüm 1 (2019) – UE4 ile level tasarımını tamamen userinterface içerisinde geliştirerek hazırladığım yeni mobil oyununu yayınladım. Hikaye bazlı oyunda basit bir yapay zeka mevcut. Oyuncular, karakterin açlık ve sosyal ilişkilerini yaptıkları tercihlerle etkileyebilecekler. Her tercih hikayenin geleceğini etkileyecektir. (2020’de şirket bünyesine geçti.)

SF Savage APP Güvenlik Sistemi (2019) – 2016 yılında Hacivat oyunu için geliştirdiğim güvenlik sistemi bir ihtiyaç sebebiyle ortaya çıktı. Oyunun kopyalanmasını önleyemezdim ancak oyun çalışmasını önleyebilirdim. Bunu tüm UE4 ile geliştirilen oyunlar için 100% uyumlu olarak başardım. 2019 yılında 5.12 versiyonunu geliştirerek en kararlı yapıya ulaştı. Şimdi hedef Unity ile geliştirilen oyunlar ve Anroid Studio – Xcode ile geliştirilen uygulamalarında güvenliğini sağlamak. (2020’de şirket bünyesine geçti.)

İleri SEO, SEM, SMO Uygulamaları (2019) – 2014 yılından beri uyguladığım SEO tekniklerinde genellikle müşterilerin kısa süreli ihtiyaçları için çalışmalar yapıyordum. İlk kez 2019 yılında grup şirketinin tüm web siteleri için A’dan Z’ye SEO çalışması gerçekleştirdim. Arama motorlarında 156 sayfanın 156’sı da ilk sayfada, ilk 3 sıra içerisinde çıkıyor. Bunu 3,6,9 ve 11 aylık SEO analizleri ve stratejilerini uygulayarak gerçekleştirdim. SEO’nun bilinen kurallarının yanında, kendi geliştirdiğim SEO teknikleri ile ilk kez uzun soluklu bir çalışma gerçekleştirdim.

Marka Tutundurma (2019) – Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Premiere, Excel kodlama ve kendi geliştirdiğim araçlar ile marka stratejileri geliştirip birebir uyguluyorum.

Back to SEA ile Djooky Yarışması Rock/Metal türünde birincilik ödülü (2021) – Küresel Djooky Müzik Ödülleri’nde Rock/Metal kategorisinde birinci oldum. 2021’de yayınladığım Back to Sea ile aynı adı taşıyan parçam; Birleşik Devletler’den ülke, kıta bazlarında da birinci seçildi.